kemmerg

Vahel on hea kui läheduses leidub kena koht kust leida kergendust, mõelda lõpuni mõni pooleli mõte või võtta ette mõni lugemist ootav kirjatükk. Sakraalkemmergu loomisel aitas inspiratsiooni lennutada Tanziaki Junichiro teos "Varjude ülistus"

 

Kombineeritav separeeriva, lõhnavaba potiga. Alates 1900 €

"Käimla on tõepoolest sobivaim paik putukate sumina, linnulaulu ja koguni kuuvalge öö nautimiseks. Seal on hea tunnetada erinevatele aasta-aegadele iseloomulikku nukrat ilu* ning arvatavasti ammutasid muistsed haiku poeedid just siin lugematul hulgal kirjanduslikku materjali.

...

Ehk võib koguni väita, et just väljakäik on jaapani ehitistest kõige rafineeritum.
Meie esivanemad, kes muutsid kõik asjad luuleliseks, tegid sellest paigast, mis oleks pidanud olema majas kõige mustem, vastupidiselt maitseka koha, ühendades selle looduse võludega ja mähkides selle nostalgilistesse mõtisklustesse."

-  Tanziaki Junchiro -

"Varjude ülistus" 

* - Tõlkisin sõnadega "nukker ilu" jaapani esteetika valdkonda kuuluva mõiste "mono no aware", mis oli kirjanduse ideaaliks Heiani ajastul (794-1185). "Mono no aware" tähistab nii looduses kui inimese elus sisalduva üürikese ilu sügavat empaatilist tajumist ning on seetõttu seostatav kurbusega. Teatud kontekstis võib sellele olla lisatud ka imetluse, aukartuse või isegi naudingu värving.

-  Maret Nukke -